Vantul asta e inamic mare :))) daca sufla tare atunci…stati putin sa citez pe cineva „daca sufla cu peste 15m/s le baga pe toate in zero-cinci” . Adica este de rau cu instalatiile pentru ca nu mai pot functiona :))
Prin Sinaia deja era raspandit zvonul ca doar unele instalatii de transport pe cablu sunt deschise…cand colo functionau toate…oameni nebuni sau fara chef de munca.
Cateva imagini de astazi cat si un articol din Adevarul despre parintele Ioanichie:
Telecabina aproape de statia de la Cota 2000
Si un om de munte pe schiuri de tura, urca de la Cota 1400 la Cota 2000…l-am vazut din telecabina iar ceva mai tarziu l-am intrebat de vorba…era strain ;)
Un concurs la Cota 2000, parapante, schiuri, manuiri :)) si un vant nu foarte de speriat cum au zis unii dar rece…
Si îi vad pe jandarmii montani…imi zic eu sa le fac o poza ca sunt la datorie…numai ca ei nu prea vroiau, cred ca erau mai noi :)
Si s-au intors repede :)) Daca si cand este de bine va feriti :)) Bine, acum saracii nici ei nu mai stiu cum sa o dea cu mine :)
Vin eu prin invaluire…si tot degeaba, jandarmii nu se dadura surprinsi :)
Nici ultima incercare nu a fost prea reusita…poate unul dintre ei era accidentat. Unii mai stau de vorba cu mine, altii nu :) Ideea de data asta era de a arata ca au stat cu orele in vant rece, la temperaturi negative…
Or fi vazut ca am scris de rau de colo-Nelu’ de la ISU…pai si lu’ colonelu’ acesta nu trebuia sa-i spuna cineva ca se cam umfla inutil in pene si nu are cu ce? Bai baiatule… ;) oi fi dumneata sefu’ judetean al ISU dar esti slabut tare, acolo la limitele amatorismului.
Ultima oara a avut niste oameni pe aici pe munte sa declanseze o avalansa…si aceia au plantat trotil dupa care au fugit de le scaparau calcaiele, îi puteau spune atunci iepurelui „lenesule!”. Au aruncat zapada in aer si din aer a cazut in acelasi loc…nici urma de avalansa. Asta nu v-am spus-o, de mai jos.
Ia uitati-va ce au declarat:
“Am confecţionat 3 încărcături de exploziv şi le-am pus pe zonele care păreau cele mai afectate. În urma detonării nu s-a produs nici un fel de avalanşă” a explicat lt. Col. Ovidiu Henchiu – Brigada Specială de Intervenție ISU Prahova
Doamneee, este de plans cand citesti asa ceva. Bietii oameni au fost trimisi sa faca un lucru pe care nu-l intelegeau. Cine pe cine afecta?? Domne, pai zapada asta asa se asterne ea de milioane de ani, natural, despre ce mama naibii afectare poate fi vorba…si daca un lucru este afectat cum naiba sa-l repari folosind explozibil? Cu ce or fi gresit bietii de ei de au fost trimisi sa infrunte „inamicul” cu „pieptul” gol?
Stiti ce s-a intamplat? I-au zis lent-colonelului „specialul” ca zapada pune in pericol vieti omenesti. Si bietul om o fi inteles ca inamicul s-a mascat cu zapada si s-a infiltrat printre ai nostri. Din pacate el a luptat eroic dar rezultatul nu s-a produs, inamicul a fost mai perfid, nu a actionat barbateste :)))
Dar sa vedeti si ce masuri de siguranta au fost impuse :))) Ia cititi:
„Pentru siguranţa turiştilor, pe întreaga perioadă de desfăşurare a acestei acţiuni, suprafetele de schi ce leaga cota 2000 de cota 1400 au fost închise, zona fiind securizata de catre jandarmii montani si lucratorii ai parcului natural Bucegi.”
Au inchis tot versantul estic al muntelui Furnica de frica sa nu pateasca cineva ceva, daca i speria cineva mai tare inchideau astia si Sinaia…cand colo „specialistii” umblau cu trei lulele-doua surcele sa faca poc. Ce sa se intample?…faze comice :) Ma, doar erau specialisti, la ce sa ne asteptam?!
Dupa care pe aceeasi linie circul a continuat:
„Exploziile nu au reușit să urnescă cantitatea mare de zăpadă. Deocamdata salvamontistii spun ca nu exista pericolul declansarii unor avalanse pentru ca omatul este stabil asta cel putin pana la incalzirea vremii”
Ei au avut si putin trotil si frica in oase. Nu au pus trotilul pe cornise ci undeva prea departe :)) Vazand ca rezultatul intarzie sa apara s-a ajuns la concluzia ca nu este niciun pericol…si atunci de ce s-au mai dus? Sa piarda vremea? Propun sa fie decorati! Au facut un gest fara pereche, inegalabil…
Acum si eu sunt rau…oamenii daca stau in Ploiesti si locurile pe acolo sunt cam netede or fi crezut ca zapada trebuie asa scurmata sa nu se taseze prea tare :))
Articolul complet, ca sa nu creada cineva ca nu este adevarat, poate fi citit pe:
Si maine este luni, asa ca sa-i binedispunem pe specialistii de la ISU Prahova, daca alt rost nu au, macar sa le cantam in struna. Sa le fie zilele distractii…iara noi, oamenii locurilor, i asteptam la episodul trei, sa radem cu ei. Prima oara a fost episodul cu incendiul din Bucsoiu, ei au plecat abia a doua zi sa-l stinga si cand au ajuns s-au suit pe un varf si au privit…pe motiv ca „noi nu vrem sa murim pe pantele alea”. Episodul doi a fost cu avalansa de mai sus…cum umblau ei sa repare zonele afectate cu traista de explozibil :)))
Nu am eu prea multi ani sau prea multa minte dar cand i vad pe oamenii acestia imi vine sa le urez…distractie baieti, asta trebuie sa va iasa :)) si la cat mai putine actiuni in folosul…cui oare? ;)


