„Ecologizare” in Parcul Natural Bucegi: Se curata muntele de paduri!

Ati mers pe asfaltul turnat de astia de la Dambovita prin Bucegi? Acum, recent, daca ati fost? Probabil prea putini…

Imediat ce cobori de la cabana Dichiu spre Bolboci, la nici un kilometru, pe partea stanga, rupe unul padurea cu buldozerul si cara masini dupa masini de busteni. Buuun! Apoi cum te duci de la Bolboci, adica doar cine vrea se duce 😉 spre Turbaria Laptici, pe drumul asfaltat Bolboci Mal Stang, descoperi gramezi de busteni… si acolo rade unul padurea. Intre kilometrii 6 si 7. Iata ce este pe langa acel drum:

1

2

Daca va mai amintiti drumul Bolboci Mal Stang a fost asfaltat… de cine oare??? De Romsilva, Directia Silvica Dambovita, printr-un proiect cu fonduri europene. Poate se gaseste vreun binevoitor sa faca o reclamatie in acest sens. Adica folosind bani europeni s-a asfaltat un drum forestier care accesibilizeaza exclusiv proprietati private. Acolo este si padurea Nucet unde vor sa faca niste israelieni un proiect utopic. De fapt, tot mana unor pacatosi de-ai nostri este si acolo, i-a vrajit careva sa cumpere teren sa faca partii de schi si nu mai stiu ce legende. Cata hotie si coruptie este in tara asta, tot nu ai cum sa tai toata padurea. Dar poti incerca, dupa cum se vede.

3

4

Ca se „ecologizeaza” Parcul sau ca poate au descoperit cine stie ce daunatori nu este chiar neasteptat… Important este ca in ambele locuri, nu este semnal la telefonia mobila si banditii comunica prin statii. Iata un dialog scurt:

„Ceva controale, Gogule?”

„Nimic, liber”.

Deci nici mama naibii nu este preocupat de ce fac aia pe acolo. Toata lumea trece, nimeni nu intreaba. Ma refer la autoritati. O fi poate treaba turistilor care se mira cum de se taie intr-o arie protejata sau a altor cetateni, cine naiba mai stie cine, ce si pe a cui treaba o face in tara asta?

Am stat si m-am gandit, ce este de facut? Ca la un protest nu vine nimeni, ca toti scriu si nu fac, toti se cearta si sustin petitii, apoi au o treaba 🙂 Maine sterg praful de pe tastatura 🙂 Deci fiecare este pentru sine de fapt. Trist, dar adevarat. Deci ce putem face?

Plecam de la ideea ca daca tu imi tai mie padurile si esti o piesa in mecanismul de distrugere al acestei tari, eu ca roman de ce sa nu pot sa-ti fac o sumedenie de bucurii, ca sa nu deschizi buzunarul doar sa bagi  banii din lemn romanesc… ci sa mai si scoti, sa platesti o amenda, ceva, orice si oricat. Cu cat mai mult cu atat mai bine. Oricum lemnul ajunge la austriacul ala, cum mama naiba il cheama… ca are un nume  intortocheat de vizigot. Nasoala natie suntem, sa nu-l ia nimeni pe salbaticul ala de guler si sa-l bage intr-o celula…

Urmatorul pas? Mi-am amintit ca Vadim inainte sa moara, publicase niste numere de telefon. Bun, deci aveam numarul d-lui Ponta, prim-ministrul nostru simpatic 🙂 Cum sa ma bag in seama cu el? M-am gandit eu ca trebuie o minciuna tare si sigur reusesc. Totul este sa-i abordezi pe oamenii astia care se cred mari politicieni… in functie de ce vor ei sa auda. Si m-am gandit ca nu trebuie in niciun caz sa-l jignesc cu vreun adevar 🙂 Planul nu a functionat ca omul nu a raspuns. I-am dat sms cu „Victore, sunt eu… trebuie sa…” dar nici asa nu a mers. O fi fost omul ocupat. Am ramas cu poezia invatata. Acum sa nu credeti ca-i spuneam eu cine sunt si ca-l rugam sa faca nu stiu ce. Nu mai putea el de ce-i spuneam eu, alta era treaba. Dupa ce am ras vreo 20 de minute de propriile nerozii… mi-a venit ideea. M-am gandit eu ca pana fac petitii, pana ajung si se misca treaba, aia taie tot ce prind si fug.

Deci ba’ „boilor”, vin astia in control 🙂 🙂 Seful lor stie ca trebuie sa raporteze la cabinetul primului ministru. Sunt pusi in tema ca sunt pe acolo tot felul de interese, ca vor fi presiuni, ca sunt ascultati, vrajeala d-asta ce tine la oamenii necinstiti 🙂 Sunt foarte mari sansele ca niste hoti sa controleze alti hoti, si cum stim ca romanul nu-si pune la saramura pielea pentru altul, vor face ceva. In primul rand ca se sperie unii de altii, ceea ce este un progres grozav in devenirea lor 🙂

Fain ar fi sa se afle cand vin oamenii in control si sa le spuna cineva muncitorilor de la padure ca vin niste falsi inspectori in control, care au dat tepe si in alte locuri si sa nu se lase pacaliti, sa puna mana pe ei si sa-i predea Politiei 🙂 🙂

Nu am avut timp, na, ma mai ocup si de lucruri serioase, familie, prieteni, carti pentru altii, diverse, ca i-as fi dus in cativa ani de cand am blogul, pe multi la balamuc. Bineinteles ca intr-un final deveneam colegi de nebuneala si ne intrebam toti si fiecare in parte: ce rost a avut o astfel de viata, dar macar era satisfactia aceea, stiti care 🙂 Ca nu taci, chipurile ca sa fie bine pentru toata lumea, ca nu esti o leguma langa care se intampla orice si oricand, incapabil de reactie.

Toata lumea vrea o tara ca afara, se scriu articole, se intalnesc in dezbateri pe la tv, propuneri si proiecte si de fapt nu se schimba nimic. Producem vorbe si nimic. Pai o tara ca afara presupune si alti oameni, de alta calitate. Daca tot ne furam caciula asa, ce naiba tara mai vreti…

Cand un cetatean simplu fura si este prins, este intrebat de ce nu munceste si aproape imediat este bagat la puscarie. Cand un politician fura si este dovedit, el sigur nu a furat ci este victima unui abuz 😉 Evident i se descopera intr-un timp scurt tot felul de boli si pleaca acasa. Mandri ca suntem romani!

12 comentarii Adăugă-le pe ale tale

  1. un.bolovan spune:

    Adrian, parerea mea o cunosti deja… nu dau mai mult din casa. Mie mi s-a spus de nenumarate ori „de ce te agiti ca oricum vor taia, vor face ce vor ei”. Poate ca asa este, dar le mai pui bete in roate, ca dovada padurea de la Caminul Alpin care INCA este in picioare. Poate ca nu putem schimba mare lucru dar daca „nu ne agitam deloc” astia isi vor face furaciunile pe fata. Ok, vor reusi probabil pana la urma, dar mi se pare un comportament cu totul nesanatos sa nu ne intereseze si sa spunem „orice am face nu conteaza”. Nu e chiar asa. Si mai jos am sa pun un link legat de Parcul Natural Bucegi unde se vede dezastrul facut pe munte, un reportaj „Romania te Iubesc” ce va fi difuzat duminica viitoare, 25 octombrie.

    Apreciat de 1 persoană

    1. Da, se cultiva ideea aceasta ca nu se poate face nimic, tocmai pentru a arata inutilitatea unui astfel de demers. Prin urmare, mai bine sa stam in banca noastra, unii prosti ca accepta, altii smecheri ca pot profita de tacerea prostilor, cam asa ceva.
      Cum nu sunt in tara asta numai astfel de personaje, cred eu ca nu va veni niciodata ziua cand vor face ce vor si pe fata.

      Apreciază

  2. Share pe unde am putut. Twit, Fbook, Livejournal. VK.
    Durere mare.

    Apreciază

    1. Multumesc, ideea este sa fie fotografiate transporturile, padurea, stivele de lemne, ca sigur vine cineva sa-i intrebe de sanatate. Din pacate, arborii raman taiati si amenzile se platesc repede. Daca scoti un miliard lei vechi si daca platesti o amenda de 300 milioane lei vechi, tot nu te deranjeaza prea tare.

      Apreciază

  3. HelloBușteni spune:

    Nu stiam ca se intampla si pe acolo asa ceva. Imaginile sunt foarte dure.

    Apreciază

    1. Ne-am uitat dupa panouri de exploatare dar lipsesc cu desavarsire. Intelegi de ce!

      Apreciază

  4. niste drumeti spune:

    Adrian, o veste bună după atâtea proaste şi triste.
    Ciprian Aldea a reuşit să mobilizeze mai mulţi iubitori de munte şi a purces la ecologizarea Văii Morarului, acţiune pe care o anunţase pentru sfârşitul lui septembrie dar a fost amânată din cauza ploilor. Iar în Creasta cu Zâmbri s-au plantat câţiva pui de zâmbru. Să le ţinem pumnii să treacă de iarnă!
    Pozele lor: https://www.facebook.com/Asociatia-Montana-Sport-si-Aventura-686186958180552/

    Apreciază

    1. Da, sigur ca este o veste buna, sunt doar atatea chestii aiurea prin acest munte. Sper ca vor face cat mai multe astfel de actiuni folositoare si poate vor implica si alti membrii salvamont, oameni de pe la Primarie, cabanieri.
      Am observat ca din prezentarea actiunii reusite, lipsesc multumirile catre Administratia Parcului Natural Bucegi. Frumos era si sa le fi multumit pentru puietii de zambru.

      Apreciază

  5. Bogdan Olariu spune:

    Salut ideea articolului. Din păcate cele două areale de care vorbiți se află în zona de dezvoltare durabilă, adică cea mai permisivă categorie din cele 4 care există în parcurile naturale. Aceasta le permite să facă exploatări de resurse dacă este necesar sau în anumite condiții. Desigur avizul este necesar ! Din curiozitate întreb, ați încercat să sunați la 112 pentru a sesiza și a cere o verificare a exploatării?

    Apreciază

    1. Cel putin in Bucegi si in Valea Prahovei, nimeni nu taie fara stiinta autoritatilor. Nu se duce nimeni in padure de capul lui, cu utilaje sa taie. Tocmai de aceea este timp pierdut sunatul la 112 pentru ca ei verifica pe loc, nu trimit pe nimeni in teren. Deci X incepe sa exploateze legal pentru ca nimeni sa nu aiba ce-i face, adica sa nu sune careva, sa-l reclame… deci este egal cu zero ca suna cineva la 112. Au fost multe cazuri pe la noi, cand s-a sunat la numarul de urgenta si operatoarea a spus ca exploatarea este autorizata si s-a inchis povestea. Si uite asa nu are nimeni ce face…
      Ideea este de a reclama orice exploatare la Ministerul Mediului pentru a veni cineva de acolo ca sa verifice daca sunt indeplinite conditiile de exploatare, ceea ce s-a si facut. Si la Dichiu si la Bolboci sunt multe buturugi fara stampile, deci se taie cat se poate, nu doar ce este marcat. Aceasta este si smecheria: iei dreptul legal sa exploatezi iar la fata locului scoti cat poti de mult. In cele mai multe cazuri… si exploatator si padurar sunt mana in mana. Daca este vreo problema, se anunta vreun control din Bucuresti, vine asta din urma repede si marcheaza si ce a fost in plus taiat. Iar pe DN nu am auzit niciodata sa opreasca Politia vreun transport, adica intre Predeal si Breaza, sau pe DN 71 spre Moroeni-Pucioasa. Astia prind cetateni amarati ce cara lemne cu spinarea, sa amendeze si ei pe cineva, ca sa arate ca stopeaza furtul.
      Exploatatorii dau drumul la transporturi cand stiu ca nu este Politie la drum, iti dai seama de unde stiu, tot din interior, de la cei care lucreaza acolo.
      La nivel national este mai degraba vorba de un furt de masa lemnoasa cu acordul tacit al mai multor institutii.
      Da, asa este, o mare parte din suprafata din Valea Ialomitei este in zona de dezvoltare durabila, nu si toata padurea de la Nucet. Cand s-a facut studiul de impact pentru statiunea Nucet, s-a scris ca o parte din acea zona este de protectie stricta. Mi se pare ca si intr-un act al celor de la Parc se spune chestia asta.
      Dar repet, aici nu se pune problema de aviz, 112, zone de protectie… legal exploatezi, ai acte in acest sens… la fata locului oricum nu vine nimeni sa vada ce faci pe acolo. Cine are firme de exploatare masa lemnoasa, nu le are de ieri, alaltaieri, ci de ani de zile, dinainte de radarul padurilor, deci prieteniile sunt inchegate de acum nu stiu cat long time ago. Crezi ca aceia de la Jandarmerie sau de la Politia Padina nu au statii sa auda ce vorbesc oamenii astia? Dar avem si o filmare cum trec unii pe langa altii si par ca nu se vad… Cel mai probabil li se spune de la nivel mai inalt sa nu-si faca treaba, sa nu vada, nu se explica altfel. Orice om cu bune intentii alaturi de un specialist in cubarea lemnului, daca ar sta cu masina si ar controla fiecare transport ce trece pe langa el, nu s-ar mai defrisa atat de mult. Pentru ca pe acte, agentul economic plateste pentru a scoate o anumita cantitate de lemn. Un om corect daca-i cubeaza fiecare transport ar vedea ca exploatatorul scoate multe masini in plus, mult peste ce a platit. Dar nu face nimeni acest lucru, este limpede de ce.

      Apreciază

    1. Nici cu legea in mana nu exista curaj. Ca sa ai curaj trebuie sa ai constiinta. Si ceva cultura, educatie…

      Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.