Printre peisaje tălene şi sinăiene

Daca am vazut ieri cum se taie prin Parcul Natural Bucegi, exploatatorii nici macar panoul obligatoriu nu-l aveau… si ca atare ne dam seama de siguranta lor, zic sa mergem azi si spre locuri mai linistite, prin peisaje.

Intr-o zi am fost la Talea, o localitate situata la vreo 20 si ceva de kilometri de Sinaia. In alte zile vor urma, Brebu si Sotrile, poate si Secaria. Fac niste comparatii pentru la anul, in limita timpului disponibil. Poate nu vine iarna si ajung in toate aceste localitati.

1

2

3La biserica Sf. Nicolae din Talea

4

5Din 1915… 100 de ani

6Talea

7Alta troita

8

9

10🙂 Nu la vaca ma refer 🙂

11

12Scoala veche din Talea

13Zic eu sa urc pe varful mic din fata. Ca se vede bine, probabil. Stau, ma gandesc, sa merg pana acolo sau nu, nici vremea nu era cum trebuia, era si ceva distanta… merg 3-4 metri si:

14Apropii cu aparatul sa vad ce naiba aparuse pe varf. Un cioban cu o gasca de caini ocupase varful. Deci nu se vedea bine de pe varf 🙂

15

16Latra a pustiu…

17Comarnicul, in plan departat

18

19Poate ca asa plange un copac.

20

21

23

24Copacii aceia invesmantati rotund sunt siguri nuci. Foarte frumosi!

25

26Cata liniste o fi sa traiesti prin locurile acelea. Oare iarna cum o fi?!

Acum la Sinaia:

27Am apropiat sa vad ce scris si nu doar de aceea. Oricum nu cred ca vede nimeni oferta de vanzare… e cam departe de strada.

28

29Cat de frumos poate fi acest colt de rai… are tot ce vrei, te impletesti cu el 🙂 Mult prea frumos pentru a gasi cuvintele potrivite. Mi-aduce aminte de o piesa foarte frumoasa:

30Basm, ireal…

31Spre Peles, aleea Carmen Sylva

32

33„Panza” peste care a asternut culori nostalgice… Pictorul Toamna”

4 comentarii Adăugă-le pe ale tale

  1. sven hassel spune:

    Da, si eu am in plan o iesire prin Breaza pana in Talea pe dealuri, am gasit chiar un marcaj punct albastru.

    Apreciază

    1. Am vazut si eu marcajul, iese la soseaua ce leaga Gura Beliei de Talea. Este foarte frumos pe acolo, pe vreme buna si acum toamna… Parca au anuntat vreme buna in week-end 🙂

      Apreciază

  2. inesephoto spune:

    Wow, Talen is a must-see place!

    Apreciază

    1. You’re right…there are some wonderful places. Thank you for visiting 🙂

      Apreciat de 1 persoană

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.