O excursie mai mica, la obiective care ne scapasera in editiile anterioare.
Astfel, prima oprire a fost in gara Campina. De aici, am urcat usor pana la biserica din Poiana, adica acolo a fost o ctitorie cantacuzina, o manastire. Zidurile originale se mai pastreaza insa, biserica, a fost reconstruita/refacuta de cateva ori.
In biserica, sub pisanie.
Mai departe, in alta localitate, sa cercetam si alte locuri:
Aici a fost podul industriasului Raky (Rache pe romaneste)…
Nu putea lipsi raul Prahova.
Si cele mai frumoase „piese” :)
Socializare ca in alte timpuri.
Sa zicem… recompense :))









