Despre Busteni…

Spuneam eu de o postare mai interesanta 😉

Aceasta ar fi! Cum bine stiu unii am infiintat la Busteni o filiala a Partidului Verde, partid ecologist nu foarte cunoscut la noi in tara dar bine reprezentat in Parlamentul European.

Si au inceput problemele. Primarul pedelist al urbei nici nu a vrut sa auda de inscrierea noastra la alegerile locale. Constrangeri, amenintari, toate au facut parte din arsenalul sau…adica omul nu s-a sfiit sa incalce drepturile elementare ale fiecarui cetatean. Noi pe o parte, PRM pe alta, i-am facut reclamatii, plangeri penale. Altii, in special reprezentantii USL pe plan local s-au dus la Biroul Electoral si au depus declaratii de retragere a candidaturilor. Mai exact a decimat PSD-ul.

Dintr-un sondaj facut prin aprilie, de partidele mari pe plan local, s-a desprins concluzia ca primarul actual nu are mai mult de 40% . Motiv pentru care dumnealui a trecut la impunerea unor masuri…astfel incat pentru alegerile locale din 10 iunie 2012 sunt inscrise la Busteni…doar 4 partide, mai rau ca intr-o comuna. Acest lucru s-a realizat pentru a se creiona imaginea unui candidat exemplar, imbatabil…nici vorba de asa ceva, dictatura, masuri represive.

Mie mi-a zis ca o voi pati daca depun listele de candidati. Eu de regula caut sa o patesc, asta nu stia el 😉 Bineinteles ca le-am depus…chiar daca eram nu amenintat, ci foarte amenintat. Eu le-am depus totusi…cu 19 candidati cat prevede legea, cu peste 850 de pagini de completat, dosare, munca de unul singur, sa-i cauti pe acasa sau pe unde lucreaza…pentru a nu atrage atentia asupra celorlalti. Multi pe lista au intrat voluntari sa iasa numarul…cei care nu sunt pe lista sunt cei care ma ajuta in campanie. Celor de pe lista nu prea are ce sa le faca…au joburi in alte localitati. Daca ii treceam pe aceia cu joburi in oras as fi patit ca PSD, oamenii se retrageau si trebuia sa-i inlocuiesti. Stiam cu cine am de a face…

Am cautat inca de la inceputul infiintarii organizatiei sa nu am conflicte cu primarul, dar el le căuta. Indiferent cat de diplomat am fost si cum am pus problema omul nu ne vroia prin sectiile de votare si nici nu vroia sa depunem listele. Si mi-am zis „Ia stai ma putin, nu vrea sa fim prieteni, sa fim dusmani atunci!”. Asa ca toata campania a fost recalculata de la baietii buni si care isi vad de treaba am trecut la altele…daca omul vrea sa fie inca patru ani primar prin teroare trebuie sa-i raspundem cu o campanie pe masura.

Nu am vrut sa punem nici candidat la Primarie ca sa nu ne certam cu nebunul dar cum de bunavoie nu ne accepta…am numit si candidat la Primarie si nu ar fi rau ca locuitorii orasului sa aiba 2-3 reprezentanti in Consiliul Local care sa nu vrea sa fure ci sa lucreze pentru comunitatea locala…

Prin urmare candidatul partidului la Primarie va trebui sa traga toata organizatia in sus, totul a fost recalibrat din cauza atitudinii primarului fata de noi…de la campania mica, modesta, acum trebuie sa ne intalnim cu oamenii prin cartiere, sa iesim cu masini si multe altele…

El, primarul, a avut de a face numai cu prosti pe care i-a doborat dintr-o lovitura. Din nefericire pentru el, noi, oamenii muntelui, suntem mai rezistenti 🙂 poate ca ne doboara dar de invins nu va putea…

As mai fi zis cateva vorbe unuia, aflat prin consiliu… dar din respect pentru fiul lui, coleg cu mine ma abtin. Bine, acum ce vina are el ca-i da cu virgula lui taica-su, in tot ce face 😉 Dar l-am ignorat ani de zile asa ca nu conteaza… (Dumnezeu sa-l ierte! mentiune si modificare text, 05.02.2014)

Mai este ofiterasul acela, consilier pe langa primar, un tataie care il invata pe primar sa ia masuri de represiune…cand l-am vazut azi la depunerea de coroane am crezut ca a trimis Coreea de Nord delegatie la Busteni…ne-om fi infratit naibii cu careva de pe acolo. Similitudini ar fi, teroare si acolo si aici…

Ce nerusinareeee!!! Au mai si depus coroane si au vorbit de cei care au murit pentru libertate…ei, care ne-o iau!

Pentru acesti oameni, primarul, euclid din consiliu si ofiterul coreean sau din ce lume o fi el desprins, trebuie sa le explic cum s-au intamplat evenimentele.

Intr-o zi, cum veneam acasa de la 2 joburi in alte localitati, ca daca erau in Busteni suna primarul si ramaneam fara ele, in fata blocului ma astepta un grup de 17 cetateni. Si tot se tineau de capul meu sa candidez. Si eu ce sa fac? Am acceptat…deci voi trei sa stiti ca pe mine m-au fortat cetatenii sa candidez :)))) :))))

Este simplu, va fi o campanie frumoasa, mie imi era totuna…doar ca acum sunt mai motivat :)) Oricum, venim cu un program foarte bun pentru cetateni, avem drept sef de campanie pe unul dintre cei mai inteligenti oameni din Valea Prahovei, este chiar bun, cel mai bun din zona…sunt initiative pentru binele cetatenilor, nu vorbe, nu promisiuni…si VOM DOVEDI!

Am cel puţin 10 argumente solide care m-au făcut să mă decid să candidez pentru funcţia de edil-şef al Buşteniului natal. Acestea sunt:

1. Cred că oraşul Buşteni are nevoie de UN LOCALNIC pentru a-l conduce şi pentru a-l face să se dezvolte coerent. Un om care nu s-a născut şi nu a trăit într-un oraş de munte – cum este PDL-istul Emanoil Savin – nu poate pune niciodată în valoare potenţialul natural al zonei şi, pe cale de consecinţă, nu poate aduce nici beneficii pentru comunitatea locală.

2. În acest moment, direcţia de dezvoltare a oraşului este una totalmente greşită. În loc să se axeze pe producţie, pe atragerea de venituri şi pe crearea de locuri de muncă, actuala administraţie, condusă de primarul Emanoil Savin (PDL), promovează angajările pe criterii discreţionare în sectorul bugetar care sunt consumatoare de resurse financiare şi, ceea ce este cel mai grav, SPECULEAZĂ NEVOILE OAMENILOR, nu le întâmpină.

3. Buşteniul este un ORAŞ TURISTIC. Din păcate însă, aici NU se pun în practică proiecte de dezvoltare durabilă, nu există obiective reale, nu se fac proiecte care să atragă un număr mare de turişti şi care să îi ajute pe localnici să ducă un trai (măcar) decent.

4. NU există LOCURI DE MUNCĂ şi nici nu se întrevede posibilitatea creării lor. Autoritatea locală, prin mâna forte a portocaliului Savin, este preocupată de proiecte utopice precum Transbaiu sau restaurarea statuii caporalului Muşat – acţiuni din care cetăţenii oraşului Buşteni nu au şi nu vor avea NICIUN BENEFICIU DIRECT.

5. Interesele economice ale localității noastre au fost trecute în plan secundar de UN GRUP DE INTERESE ce promovează legea bunului plac şi care sunt interesate doar de prosperitatea lor personală şi a celor apropiaţi, nu şi de bunăstarea Buşteniului.

6. ÎMI DORESC să dau o nouă faţă oraşului din punct de vedere turistic. ÎMI DORESC ca localnicii să nu mai fie nevoiţi să lucreze în alte oraşe, departe de casele şi de familiile lor. ÎMI DORESC ca buştenarii să-şi poată asigura traiul zilnic din activităţile desfăşurate pe plan local.

7. Vreau să creez o STRATEGIE DE DEZVOLTARE MONTANĂ pe termen mediu și lung pentru Buşteni.

8. Sunt SĂTUL de DEMAGOGIE şi de sacoşa pe care PDL-istul Savin o foloseşte ca soluţie a tuturor problemelor buştenarilor! M-am săturat să văd cum oamenii sunt reduşi la tăcere printr-un post călduţ de bugetar! Acestea NU sunt soluţiile de care Buşteniul are nevoie ca să se dezvolte frumos!

9. Consider că actuala administraţie care îl are în frunte pe Emanoil Savin, primar PDL, s-a ÎNDEPĂRTAT iremediabil de cetăţeni din cauza nenumăratelor INTERESE OBSCURE personale şi de grup şi din cauza STÂNGĂCIEI cu care problemele comunităţii sunt abordate.

10. Oraşul NOSTRU nu merită să fie implicat forţat în proiecte CREATE doar pentru 1% din cetăţenii săi, în timp ce ceilalţi 99% sunt nevoiţi să lucreze pentru ei pe salarii derizorii!

😉

Primii patru: seful politiei, primarul, ofiterul nord-coreean si viceprimarul. (Modificare din respect pentru cel care a fost prof. Buruiana Petre!)

Citea un discurs de pe niste foi cum aveau aia la Telejurnal pe vremuri. Literele erau uriase, pe fiecare pagina cate un paragraf sau doua…la eveniment am chemat si persoane din alte localitati care s-au speriat evident. Atmosfera era una comunista, se zambea si se aplauda la comanda, primarul nu avea ritm si o exprimare coerenta :))

32 de comentarii Adăugă-le pe ale tale

 1. Adrian, cum te pot susţine? Intrevezi vreo modalitate de a te putea ajuta? Iţi urez mult, mult succes şi puterea de a înfrunta oponenţii.

  Apreciază

  1. Multumesc inainte de toate! 🙂

   Apreciază

 2. fosile spune:

  Succes!
  Doamne ajuta !

  Apreciază

  1. Dumnezeu si alegatorii vor decide…fie la primar, fie in consiliu 🙂 De oriunde pot face lucruri pentru cetateni.

   Apreciază

 3. criscar50 spune:

  Pentru a nu ramane doar la stadiul de sustinere declarativa si pt. ca nu pot vota decat intr-un singur loc,mi-as dori sa actionez in vreun fel in favoarea candidatilor filialei din Busteni a Partidului Verde.dar nu stiu cum…

  Apreciază

  1. Pai, am sa va anunt, multumesc Crisan!

   Apreciază

 4. un.bolovan spune:

  Multa bafta Adrian! Un primar ca tine ar fi o premiera in Romania cred.. si sunt convins ca ai putea schimba cate ceva 🙂 Si mai cred ca nu-i atit de important partidul, ci omul, si omul din el… si tu stii ce vreau sa spun 🙂

  Apreciază

  1. Multumesc! Oricum la primarie vom fi sub o forma sau alta…si vom demonstra ca se poate si altfel, mai bine pentru cetateni. Stiu ce vrei sa zici 🙂

   Apreciază

 5. mariana spune:

  Era de aşteptat, până la urmă ai mers cu implicarea până la extrem.
  Ce mai, aceasta este tema zilei, suntem cu toţii într-o campanie electorală, dar în părţi diferite ale baricadei.
  Se mai aduc iarăşi în prim-plan problemele noastre cele de toate zilele, ale cetăţenilor, poate se mai mişcă ceva, poate se mai schimbă ceva ( în bine !).
  Problemele unei comunităţi locale sunt multe şi grele, soluţiile nu sunt simple. Pentru rezolvarea lor sunt necesare multe lucruri : resurse financiare, inteligenţă, voinţă, înţelepciune, energie, timp,…prea multe !
  Să ai o campanie rodnică ! Spor la treabă şi mult succes !

  Apreciază

  1. Nu am avut incotro, cu jumatatile de masura nu m-am impacat niciodata. Sa stii ca putini sunt cei care candideaza la o functie fara sa ia in calcul beneficiile personale. Mie putin imi pasa, sunt mai multumit daca ma saluta lumea pe strada si daca au gandul ca am facut ceva pentru ei. Oricum, asa cum am spus, va fi imposibil ca un consilier al Partidului Verde sa faca altceva decat ceea ce cere interesul comunitatii. Nu vreau sa detaliez acum, ideea este ca nu poate obtine niciun avantaj personal! Nu are cum, nu va putea! Multumesc! 🙂

   Apreciază

 6. Camelia spune:

  Cred în tine, Adrian.

  Apreciază

  1. Multumesc! Eu nu am dezamagit oamenii care au crezut in mine niciodata, nu merg sa insel pe nimeni, merg la primarie sa fac ceva pentru localnici. Si voi reusi pentru ca este…adevarul!

   Apreciază

 7. Doru spune:

  O eroare grava din partea staff-ului de campanie al primarului!

  Apreciază

  1. Daca te referi la amenintari da, a fost o prostie, multi prin oras despre asta vorbesc! Pentru ca nu s-au retras de pe liste unul-doi…

   Apreciază

 8. AdiRaiden spune:

  Mult succes Adrian ,urmaresc blogul tau de ceva vreme si cred ca ai fi omul ideal la primarie .

  Apreciază

  1. Multumesc pentru tot! 🙂 Candidatul ideal nu sunt, am si bune si rele sau invers, ideea este ca urasc nedreptatea si stiu ca as putea face multe lucruri folositoare comunitatii. Comparativ cu unii din Consiliul Local si raportat la situatia de ingradire existenta in oras, evident ca sunt ideal 😉 Stii, multi promit de 20 de ani ca fac si dreg pentru oameni…de fapt cand ajung unde vor, 99% din alesi uita de unde au plecat. Nu zic ca sunt eu acel 1%, sunt om deci pot gresi…dar pot lua de dinainte masuri de control astfel incat sa nu ma corupa puterea, interesele. In momentul in care crezi ca esti singurul care are dreptate deja esti pe un drum gresit. Apoi mai este ceva ceea ce nu pot face altii, contracandidati :)) …eu ma pot impune prin exemplul personal si prin faptul ca tratez in mod egal pe fiecare 🙂 …printre altele :))

   Apreciază

 9. criscar50 spune:

  A inceput-oficial-campania electorala.Am toata increderea ca prin mesaj si prin calitatea oamenilor veti reusi.(Astept sa ma anunti!) Mult succes!

  Apreciază

  1. Crisan, reusim prin anumite lucruri…prin adevar, de exemplu.

   Apreciază

 10. Vreau sa te vizitez la primarie Adrian!

  Apreciază

  1. Te voi astepta, Partidul Verde va ajunge in Primarie!

   Apreciază

 11. dreamer spune:

  Nu te felicit pentru decizie, dar nici nu te condamn. Imi pare rau ca de-abia acum ai vazut cine si, mai ales, ce este actualul „primar”.Sa nu-i calci pe urme! Multa bafta, ca de asa ceva ai nevoie! Sa te vedem des prin cartiere!
  In alta ordine de idei, seful politiei este bodyguardul primarului?

  Apreciază

  1. Eu stiam demult cine este dar nu cautam probleme…stii bine, ca s-ar fi zis ca eu am o problema ca ma iau de toti, in fine, sunt multe de spus. Nu am cum sa-i calc pe urme…eu fac parte din destinul lui! Presupunand ca ies primar, desi eu am vizat un loc in consiliu pentru a ne face si noi, oamenii de munte si nu numai, vocea auzita, Busteniul se schimba la 180 de grade. O sa fie un oras liber, fara functionari care sa lucreze sub presiune, fara razbunari, intimidari, nedreptati…nu decid eu sau actualul primar cine va conduce orasul. Seful politiei este prieten cu primarul, posibil sa se ocupe si de securitatea lui dar nu cred…nu ai vazut ce vajnic ofiter are langa el? Decorat pe campurile de represiune, pardon de lupta… Si cum, in orasul „MEU” sa fie amenintat? :)) Totul este al lui, Primaria a facut-o el :)) la Borsec te baga el, oriunde, totul este al lui :))) Are un simt dezvoltat al proprietatii…numai ca oamenii nu sunt ai lui, Dumnezeu l-a pus poate peste ei, dar nu cu scopul de a-i teroriza si a-i exploata! Mai vedem si cum o fi cu voia LUI si a oamenilor!

   Apreciază

 12. naumescu spune:

  `provoacal public la o dezbatere televizata si vei avea de cistigat,dar ma indoiesc ca va accepta, eu am incredere in adevarurile spuse de tine, de la fostul dispensar, cele trei vile ale taberelor ,casa de copi 9 mai fostul BTT are partea dreapta a orasului busteni ,in proprietate ma refer la sensul de mers de la AZUGA la SINAIA acum prin casatoria fetitei lui are si CANTACUZINOUL si prin proiectele de asfaltare ,a baiului spre doftana sigur doreste acest”TANASE SCATIUL sau DINU PATURICA”’ca sint doua personaje asemanatoare sa puna mina pe intreg orasul.orcum speram sa nu te dai si tu cu el pina la urma , ca vei intra in consiliu sigur ,sa nu uiti sa propui sa se tina sedintele public cu dreptul oamenilor de a interveni in deciziile majore pentru oras,bafta si te rog inca o data provocatil toti trei ramasi in competitie, la dezbateri televizate , ca si refuzind va pierde ,vazind lumea ca se teme de prea multele adevaruri nespuse ,dar gindite de foarte multi.

  Apreciază

  1. Buna ziua,
   Cu siguranta nu va accepta o intalnire televizata pentru ca nu va avea argumente. Da, asta si vrea sa cumpere cat mai mult din oras sa fie el mosier. Va dati seama ca aceste chestiuni nu tin doar de dorinta lui. D-le Naumescu, veti afla in ultima saptamana ca propunerile mele sunt inedite si perfect aplicabile in orasul nostru. Nu am cum sa trec de partea lui, voi dovedi tot in ultima saptamana de ce! Multumesc!

   Apreciază

 13. naumescu spune:

  Buna ziua. Atacal unde stiu sigur cal doare ,si anume el doreste sa iasa cu un procentaj cit m-ai mare ,pentru a dovedi sefilor lui din PDL ca merita la alegerile din tamna, sa fie pus pe lista de parlamentar,asa ca atacai asa cum zice el acum ekipa {ce ekipa o fi aia sa tuseasca, daca el stranuta ,ca pleaca la meci la BUTE ,sigur ca va cistiga si hop-top si el in ring cu vre-o plancarda cu iubesc busteniul, si mi-l doresc}dar adevavaratul lui scop asta este ,a promis unui candidat la postul de consilier, de la un alt partid ca-l pune director la CEPECA,si pe GHITA IRINEL vice , si de asemenea multe chestiuni,din jocurile de noroc pe care le practica le va pune-n joc. daca va refuza la o dezbatere televizata ,tinetio in trei si tot va pierde, acolo puteti sa-i atacati cum am zis ekipa iar daca aveti sutinerea de sus si tu si PRM daca-l bagati in gura lui VADIM se retrage-n birlog, de USL nu am zis ca acolo se lauda ca DRAGNEA-i nasul lui si poate apare si la ei pe lista la toamna.

  Apreciază

  1. Multumesc pentru sugestii d-le Naumescu. Pare foarte potrivit dl. Ghita Irinel pentru postul de viceprimar. Am auzit si eu ca vrea sa fie parlamentar!

   Apreciază

 14. naumescu spune:

  Nu va dau aseste sugesti ca as avea ceva personal cu dictatorul, sau vre-un candidat. de pe lista lor dar doresc sa va uniti , sa aiva un consiliu, care sa nu m-ai joace dupa cum cinta el, precum ursul pus pe jar, sau care au tot felul de interese obscur,.nu renuntati in al provoca, ca-si va da arama pe fata ,cum a facuto cu primarul din SINAIA, cind nu a m-ai avut argumente.

  Apreciază

  1. Multumesc, acesta este si scopul, sa piarda majoritatea in Consiliu. De aceea, orice vot dat altora este un vot impotriva tiranului. Nu renuntam, cel putin eu stiu ca nu am cum sa renunt!

   Apreciază

 15. naumescu spune:

  Citeste ce spune RAZVAN IOAN BOANCHIS, si poate daca iei legatura cu el te ajuta cu citeva articole , poate nu are toate datele, numaratoarea inversa a inceput ataca acum cit sta TANASE SCATIU sa-i linga ranile saracului baiat nevinovat ca sa facut de rahat ,si tot nu s-a desteptat,pacat.asa cum este el inconjurat de lichele asa sa inconjurat si DINU PATURICA sa vedem lui cine-i tine trena daca nu va putea dovedi la BUCURESTI ca s-au facut {7000 de boabe la hectar}85 procente la nivel local.Daca cistiga va m-ai reveni in primarie dupa ce se va bate BUTE daca se m-ai bate cineva cu el si daca va cistiga, acum ar fi momentul sa-l provocati la dezbatere televizata ,ca-i orgolios si poare vrea sa-i arate el lui BUTE cum se cistiga.

  Apreciază

  1. Multumesc pentru toate sugestiile, multe deja le-am pus in aplicare de cand mi le-ati dat. Cred ca este imposibil sa ia el un procent atat de mare.

   Apreciază

 16. crys spune:

  nu luati in seama intimidarile, stiu ca le e greu sa piarda ciolanul, dar asta e valul, tot ei vor avea de pierdut mai ales ca nu au ce sa va faca, faceti public orice abuz pe care il comit si isi vor sapa singuri groapa, comunismul a disparut de mult asta trebuie sa inteleaga acesti tovarasi. Succes la alegeri din partea verzilor Ghiroda.

  Apreciază

  1. Multumim Crys! Suntem neclintiti ca Bucegii 🙂 Am reusit si vom reusi! Toate cele bune si voua! Adrian

   Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.