REZULTATELE DE LA MTB PREDEAL TROPHY

Sâmbătă, 25 septembrie a avut loc la Predeal un concurs pe biciclete, un eveniment cu mult mai mulţi participanţi decât la Sinaia, poate şi datorită faptului că organizator a fost Primăria din localitatea.

S-a dovedit încă o dată că deşi staţiunea Predeal nu are atâtea atracţii ca Sinaia, de exemplu, este superioară celei din urmă la multe capitole. În zona noastră nu este deocamdată cineva interesat să organizeze astfel de competiţii, sporturile de anduranţă, nu se regăsesc pe lista niciunui edil. Astfel că, deşi notabile, rezultatele obţinute de localnici în anumite concursuri trec neobservate prin Valea Prahovei.

La concursul de la Predeal, conform listei de înscrişi nu a fost niciun localnic participant la traseul de 45 de km ce urca pe masivul Piatra Mare. În schimb au existat localnici care au participat la traseul de 20 km-Hobby. Acest traseu a fost următorul:

START (baza pârtiilor Clăbucet, parcarea mare) –  DN1 –  PRIMĂRIE –  STR. M. EMINESCU — STR. T. VLADIMIRESCU — CAB. SUSAI — PÂRTIA COCOŞUL — CLĂBUCET PLECARE — CAB. GÂRBOVA — PÂRTIA CLĂBUCET PLECARE (TELESCHIUL III) — CLĂBUCET SOSIRE — TELESCAUN — BAZA PÂRTIEI COCOŞUL — POLIGON (POLIŞTOACA)  –  CAB. FULG DE NEA (SOSIRE).

Iată şi participanţii din zona noastră cu felicitările de rigoare pentru efortul depus:

La categoria Băieţi 20 km Seniori 19-29 ani au fost trei participanţi din Valea Prahovei: